How much does a bale of alfalfa hay cost?

Specifically, alfalfa-grade hay bales are priced between $140 and $165 per ton, while grass, midquality hay bales are selling for $125 to $150 per ton.

Specifically, alfalfa-grade hay bales are priced between $140 and $165 per ton, while grass, midquality hay bales are selling for $125 to $150 per ton.

Furthermore, how much does a round bale of hay cost 2019? Hay Prices However, due to the long winter, big round bales are selling for $20 to $30 per bale more than a year ago, the Iowa auction owner says. “Midquality alfalfa hay is selling between $135 and $155 per round bale, while grass quality hay is worth between $125 and $145 per bale,” McGill says.

Then, how much is a 50 lb bale of hay?

50 bales times 100 pounds = 5000 pounds of hay we thought to be purchasing. $65/900 pounds = . 0722 or 7.2 cents per pound of hay.

How much does it cost to buy hay?

The Internet Hay Exchange lists average prices of $121 a ton for grass hay and $165 for alfalfa. Save money by buying in bulk, as in a semi-truckload, or buying bales still in the field.

How many bales are in a ton?

20 bales

How much does a rectangular bale of hay cost?

Straw prices in the Midwest averaged $2.95 per small square bale (range of $1.50 to $5.00); $40.50 per large square bale (range of $35.00 to $46.00); and $37.00 per large round bale (range of $27.50 to $42.50). Compared to the previous week, straw prices for small square bales were steady.

How many tons of hay does a horse need per year?

And the average horse eats approximately 3-4 tons (6,000-8,000 pounds) of hay per year. This is assuming the horse is not fed any other significant source of food, such as pasture or grain. An average sized hay bale (95 pounds) makes for an average of about 21 bales to a ton of hay.

How much is a small square bale of hay?

Small square bale straw price averaged $3.10 a bale (range of $1.00 to $6.00). Large square bale straw prices averaged $37.00 per bale (a wide range of $10.00 to $75.00). Large round bale straw averaged $20.00 per bale (one sale at $20.00).

How many pounds is a bale of hay?

Bale Size & Weight Depending on the type of hay, our small bales typically average between 90 and 110 pounds.

How do you know when hay is ready to cut?

Now that you’ve cut the hay you need to know when it’s dry. The way I learned to see if it is dry is to reach under the windrow and feel the bottom of the hay. If the hay feels moist, then it’s not ready to bale. An easy test to do to see if hay is ready and bend it in half.

How much does a large round bale of hay weigh?

How Much Does a Round Bale Weigh? If you asked most people what the round bales they baled or bought weighed they would probably tell you a number between 1,000 and 1,200 pounds.

How long does a bale of hay last?

One round bale lasts about 8-10 days using our regular round bale hay net with 1.75″ holes. Without a net, a bale lasts approximately 5-6 days and half of it is wasted. Once the hay hits the ground, it gets urinated and defecated on or they use it as a bed and refuse to eat it.

How many hay bales are in a block?

A. A full truck and trailer load of hay is approximately 512 bales. A half load is around 256 bales or 12 – 13 tons of hay.

What is the best hay for horses?

Alfalfa hay, sometimes called lucerne hay, is the most popular legume hay fed to horses in the U.S., while timothy and orchard are popular grass hay choices. Grass hay has: Lower Protein Levels. Lower Energy Content. Higher Fiber. Lower Calcium Levels.

How much hay can you get per acre?

each, per acre on average. Some farmers also give a rough estimate of 100 s??mall bales of hay per acre. If you are trying to grow timothy hay or a mix of timothy and clover or with other grasses, you should get as much as 80-150 square bales of hay in one cutting.

How big is a bale of hay?

Basic straw-bales are produced on farms and referred to as “field-bales”. These come in a range of sizes, from small “two-string” ones 18 in (460 mm) wide, by either 14 or 16 in (350 to 400 mm) high, and 32 to 48 in (0.8 to 1.2 m) long, to three-string “commercial bales” 21 in wide, by 16 in high, by 3 to 4 ft long.

How many pounds of hay do you get per acre?

The average U.S. dry hay yield (all types) dropped from 2.52 tons per acre in 2016 to 2.44 tons per acre in 2017.

How much does it cost to bale hay?

Assuming a 1200lb round bale is 15% moisture, the nutrient value per bale is $12.91. If you are figuring what it costs you to make hay on your farm, add mowing, raking, and baling at 20.20 per bale (Machinery Cost Estimates, University of Illinois Extension, June 2015).